Menu

wiedzanalepszezycie

Porady zdrowotne,środowisko,przyroda

Środowisko i zanieczyszczenia oraz ich wpływ na otoczenie

wiedzanalepszezycie

Przychodząc na tą planetę chcielibyśmy otrzymać ją czystą i nie zanieczyszczą a nie skażoną i brudną więc należy o tym pamiętać. Skoro otrzymaliśmy coś ładne to takie starajmy się przekazać, tak jak sami chcielibyśmy otrzymać. Trzeba myśleć o kolejnych pokoleniach a nie tylko o sobie obarczając ich ciężarem bo jakby nie patrzeć to kto to będzie? Będą to nasi potomkowie, nasze rodziny a przecież nie chcemy dla nich źle.

Chciejmy aby nasza planeta wyglądała tak jak poniżej:planeta_ziemia

Większa ilość koszy i pojemników na odpady, segregacja.

Nie każdemu można wytłumaczyć aby nie śmiecił ale bynajmniej my tego nie róbmy. Wiem że czasem idzie się z jakimś papierkiem i nie ma kosza w pobliżu to nie znaczy że zaraz mamy go wyrzucić na ulicę. Nie powinno się wyrzucać zużytych gum do żucia na ulicę bo ptaki myślą że to chleb i jedząc to skleja im się przełyk.

Wymogiem powinno być zakładanie filtrów powodujących zmniejszenie zużycia spalin na każdy komin i rurę od samochodu ponieważ nie dbając o to sami będziemy się zatruwać. Dlatego właśnie pomagają nam drzewa ale stosując to mielibyśmy jeszcze świeższe powietrze i bylibyśmy zdrowsi.

Filtry%20do%20koparek

Jak wiemy u każdego są duże pokłady śmieci należy je jednak segregować aby można je było ponownie przetworzyć lub zutylizować. W każdym mieście powinny znajdować się pojemniki takie jak poniżej i nawet w sporych ilościach z których śmieci byłyby wybierane. Ułatwiłoby to nam i naszemu miastu życie.

pojemniki_na_mieciWiele osób pali w piecu niedozwolonymi materiałami nie zważając na konsekwencje a tym samym zatruwając siebie samych oraz otoczenie jest to bardzo nierozsądne rozwiązanie a mianowicie palenie takimi materiałami jak plastiki czy opony itp. Powoduje to dostanie się do otoczenia wielu niebezpiecznych substancji oraz pogorszenie naszego zdrowia co wyjdzie dopiero po latach w ten sposób uaktywniają się różne choroby a każdy z nas chciałby żyć w czystym otoczeniu dlatego aby tego uniknąć powinny być nakładane kary nie ze względu złośliwości lecz bezpieczeństwa i zdrowia każdego człowieka. Jeśli nie mamy odpowiednio pieniędzy możemy poprosić państwo o wsparcie. Takie sytuacje najlepiej zgłaszać ze względu aby nam funkcjonowało się lepiej

kominy

Akwenty wodne

Należy pamiętać aby nie wylewać szamba lub ścieków do jęziora, rzeki, morza oraz innych akwentów wodnych. Jest to przestępstwo a co gorsza szkodzi to naszemu otoczeniu bo kto z was chciałby kąpać się w ściekach lub zabrudzonej wodzie?. Przez takie sytuacje giną zwierzęta znajdujące się w zbiornikach wodnych. Jeśli łowimy ryby nie powinniśmy łowić ich prądem gdyż jest to mocno zakazane.

jzioraLasy

Drzewa

Dzięki nim świat staje się piękniejszy działają korzystnie na przyrodę i otoczenie. Na co dzień nie dostrzegamy ich pomocnego działania w naszym otoczeniu. Każde drzewo jest użyteczne no i każde możemy wykorzystać np. jako materiał do zrobienia czegoś ;) Ich kora ma właściwości lecznicze a szczególnie zbierająca się na niej żywica która jest lepka i klejąca.

Wytwarzają one substancje pomocne w działaniu układu oddechowego a między innymi jod, który pomaga w leczeniu astmy dlatego zaleca się osobom chorym na tą chorobę spacery nad morzem ponieważ są tam lasy i świeże powietrze. W zasadzie jod ma też inne właściwości lecznicze natomiast fabryki coraz bardziej zanieczyszczają środowisko oraz spaliny. Jak temu zapobiec można stosować odpowiednie filtry zmniejszające zanieczyszczenie i powinien być to wymóg konieczny aby chociaż trochę zniwelować zanieczyszczenie.

Nie wolno wypalać lasów gdyż zamieszkują je zwierzątka które są pomocne dla człowieka!

Każde ryzyko wystąpienia ognia lub pożar należy niezwłocznie zgłosić pod numer 112.

Po co w ogóle są drzewa? Widzimy je ale czy wiemy jaką pełnią funkcję? Dlaczego zrzucają liście i co to oznacza?Dlaczego warto je sadzić? :)

Przede wszystkim aby pomagać nam neutralizować wytworzone przez człowieka zanieczyszcza atmosferyczne. Liście działają podobnie do filtrów wchłaniając powietrze wraz z otaczającymi pyłkami oraz związkami organicznymi. Redukują one gazy cieplarniane. Zamieniają one dwutlenek węgla na życiodajny tlen. Ograniczają one spaliny i zanieczyszczenia aż o prawie 80%. Dzięki parującej wodzie z liści powietrze jest bardziej wilgotne. Ilość wody uwolnionej przez drzewo może wynieść w ciągu doby nawet do 400 litrów. Działają one na zasadzie klimatyzatorów które działają całą dobę. Dlatego tak dobrze wypoczywa się w lasach na pikniku. Dodatkowym ich atutem jest że pomagają ptaszkom schronić się w czasie zimy dzięki czemu mają cieplej. Dlatego powinniśmy je sadzić w dużych ilościach aby nam i zwierzaczkom było lepiej.

Patrząc na nie nasze oczy odpoczywają a mając na nie widok z okna ozdabiają one nasz krajobraz dzięki czemu obraz z okna staje się piękniejszy. Polecam wycieczkę na Mazury

Mazury1

5.3.2 Zwierzęta leśne

Każde zwierzątko na naszej planecie pełni jakąś funkcję, fajnie jest je podziwiać i obserwować ale nie można im robić krzywdy ani zabierać gdyż w lesie mają lepsze warunki chyba że stworzymy im równie dobre. Dlaczego niektóre zwierzątka są pod ochroną? I czy nie powinniśmy dbać o to aby wiele gatunków nie wyginęło? Oczywiście że powinniśmy o to dbać chociażby po to aby za jakiś czas nie obserwować ich tylko pozamykanych lub zagrodzonych albo aby w ogóle je oglądać. A może warto je poobserwować zobaczyć jaką pełnią funkcję chociażby w lesie.zwierzta_lene_lisek1

 

5.3.3 Dlaczego niektóre gatunki zwierząt wymierają i jak temu zapobiec?

Emisja spalin i CO2 powoduje ocieplenie naszego klimatu, które wywołuje skrajne zmiany w skali globu. Zmiany są tak szybkie że gdyby nie lasy i roślinność to pewnie już byśmy się udusili dlatego są one tak ważne gdyż pochłaniają szkodliwe substancje z otoczenia.

lasy1

5.4 Bezpieczeństwo zwierząt morskich.

Należy pamiętać o tym aby tankowce przewożące ropę lub inne szkodliwe substancje nie przeciążały statków a co więcej nie powinno się to odbywać drogą morską chyba że to konieczność ponieważ każde uszkodzenie statku a nie daj Boże wylanie się ropy do morza jest trujące dla zwierzątek. Można zobaczyć pozlepiane foczki a taki widok jest odrażający. Więc należy o tym pamiętać i powinna to być ustawa dla bezpieczeństwa naszego oraz zwierząt żyjących w morzach!foki1

 

5.5 Dbanie o zwierzęta lotne-ptaki

Jak wiemy trzeba także dbać o zwierzęta lotne czyli ptaki ja polecam każdemu z was stworzyć własny karmnik, dzięki któremu będziemy mogli dokarmiać ptaki oraz je obserwować. Szczególnie jest to potrzebne zimą ponieważ zwierzątka te mają ciężko zdobywać pokarm a czasami nawet umierają. Należy pamiętać o nich. Nie należy wyrzucać zużytych gum do żucia poza kosz bo myślą że to chleb i jedząc to umierają. Zwierzaki te potrzebują ciepła tak jak ludzie szczególnie zimą :)ptaki21

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Hydro Crane] *.internetdsl.tpnet.pl

    Dokładnie - warto chronić naszą planetę. Wystarczą drobne zmiany, takie jak założenie filtrów w kranie, segregacja śmieci, wyłączanie świateł gdy ich nie potrzebujemy, korzystanie z płóciennych torebek zamiast z foliowych :)

© wiedzanalepszezycie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci